Transparentne organizacije > Otvorene knjige > Inicijativa za ravnopravnost, inovativnost i društveni angžaman - IRIDA
Organisation logo

Inicijativa za ravnopravnost, inovativnost i društveni angžaman - IRIDA

O organizaciji

Skraćeno ime:
IRIDA
Matični broj:
28269587
Adresa:
Omladinskog pokreta 4a, Novi Sad
Telefon:
0691118753
Godina osnivanja:
2018
PIB:
111194251
E-mail:
organizacija@irida.rs
Šifra delatnosti:
9499
Naziv delatnosti:
Delatnost ostalih organizacija na bazi učlanjenja
Forma registracije:
Udruženje

Ljudi

Osnivači/ca:
Isidora Paklar, Jelena Stanković, Tamara Banjac
Ime zakonskog zastupnika/ce:
Tamara Banjac
E-mail zakonskog zastupnika/ce:
tamara@irida.rs
Ime kontakt osobe:
Tamara Banjac
E-mail kontakt osobe:
tamara@irida.rs

Ciljevi:

mladi, rodna ravnopravnost, feminizam, aktivizam

Primarni cilj:
Ženska prava
Misija organizacije:
IRIDA je feministička organizacija koja se zalaže za društvo u kojem ravnopravno i bez nasilja žive svi mladi.
Polje rada / delatnost organizacije:
Sa željom da važnost borbe za rodnu ravnopravnost u našem društvu predstavimo pre svega mladima, organizujemo različite javne događaje i edukacije, razvijamo digitalne alate, sprovodimo kampanje u lokalnoj zajednici i na društvenim mrežama. Kroz sve ove aktivnosti trudimo se da prenesemo važne poruke na što kreativnije i inovativnije načine, kako bismo uključili/e mlade u pokretanje promena.
Sekundarni cilj:
Mladi

Programi:

Konkretni rezultati organizacije u poslednje 3 godine:

Jedan od rezultata koje smo ostvarili/e u poslednje tri godine rada, a na koji smo naročito ponosni/e jeste IRIDIUM – jedinstvena platforma u okviru koje mladi mogu da stiču znanja i veštine iz oblasti rodne ravnopravnosti i rodno zasnovanog nasilja, povezuju se sa drugim mladima i aktiviraju u svojim zajednicama. Platforma sadrži programe putem kojih ohrabrujemo mlade da se organizuju i daju svoj doprinos na putu ka društvu u kome sve/i devojke i mladići imaju jednaka prava i mogućnosti, osećaju se bezbedno i vredno. U prethodnih godinu dana, koliko IRIDIUM postoji, zajednici se pridružilo 200 mladih širom Srbije i regiona.
Takođe, jako smo ponosni/e na izdanje prve zbirke kratkih priča o psihičkom nasilju u partnerskim odnosima „I ovo je nasilje“, koje su pisali mladi. 19 devojaka i mladića širom Srbije, pošto su uspešno završili onlajn kurs na IRIDIUMU, napisali su kratke priče o različitim vrstama psihičkog nasilja u partnerskim odnosima.
U cilju unapređenja rodne ravnopravnosti i odavanju priznanja ženama kroz istoriju koje su svojim radom i zalaganjem zaslužne za unapređenje i razvoj svojih zajednica i društva u celini, kreirali/e smo kulturno-turističku aplikaciju „Putevima žena“. Aplikacija omogućava korisnicima/ama da se informišu o znamenitim ženama i obiđu lokacije u Novom Sadu i drugim gradovima koje su važne za njihov život i rad, a koje uglavnom nemaju nikakvo obeležje. Takođe, pokrenuli/e smo inicijativu za obeležavanje 10 lokacija u Novom Sadu, koje se nalaze u aplikaciji, a koju je podržao Grad Novi Sad i koju ćemo sprovesti do kraja 2023. godine.
U 2023. godini, inspirisani ženama iz aplikacije, osnovali/e smo fond „Putevima devojčica“ za obrazovanje devojčica u IT industriji, kroz koji ćemo devojčicama, koje nemaju mogućnosti i finansijska sredstva, obezbediti podršku potrebnu da krenu svojim putem, da ostvare ono što zamisle, da pokažu da ne postoje zanimanja koja “nisu za devojčice” i učine ovo društvo još boljim i ravnopravnijim.

I ovo je nasilje

Ciljna grupa:

Mladi

Trajanje u mesecima: u toku

Godišnji budžet: 650.000,00

Navedite glavne donatore:

OAK Fondacija, Švajcarska vlada

Oblast delovanja:

Ženska prava

Opis programa:

Projekat “I ovo je nasilje” ima za cilj unapređenje rodne ravnopravnosti kroz osnaživanje, podršku i afirmaciju mladih umetnika/ca i decentralizaciju kulture u Srbiji. 19 mladih umetnika/ca iz cele Srbije je uspešno završilo IRIDIN onlajn kurs i napisalo kratke priče o psihološkom nasilju u partnerskim odnosima koje će biti objavljene u zbirci kratkih priča, koja ujedno predstavlja i svojevrsni rečnik psihološkog nasilja. U cilju njene promocije i diseminacije organizovaće se 3 javna događaja (večeri promocije zbirke kratkih priča praćenih izložbom fotografija) u Novom Sadu i 2 druga manja mesta iz kojih su mladi pisci i spistaljice, kroz koje planira da se dosegne 150 mladih i šira javnost. Dodatno, projekat će pratiti kampanja na društvenim mrežama i u medijima, u čijem fokusu će biti mladi pisci i spisateljice kao ambasadori/ke borbe protiv rodno zasnovanog nasilja, kroz koju planira da se dosegne 200.000 mladih i šira javnost.

Tri glavna konkretna rezultata programa:

- Kreiran je onlajn kurs o pisanju kratkih priča o psihičkom nasilju u pratnerskim odnisma
- Izdata je prva zbirka kratkih priča "I ovo je nasilje" o psihičkom nasilju u partnerskim odnosima koje su napisali mladi
- Kreirana je mreža mladih ambasadora i ambasadorki za borbu protiv rodno zasnovanog nasilja

Šta se promenilo za vaše korisnike zahvaljujući programu?

Pored toga što su stekli osnovno znanje o psihičkom nasilju i razvili veštine pisanja, mladi su se afirmisali kao društvno angažovani umetnici i umetnice u svojim zajednicama, što im je omogućilo da se njihov glas čuje i da aktivno doprinose kulturi ravnopravnosti i nenasilja.

IRIDIUM

Ciljna grupa:

Mladi

Trajanje u mesecima: 2021 - u toku

Godišnji budžet: 60.000,00

Navedite glavne donatore:

USAID, Švajcarska vlada

Oblast delovanja:

Ženska prava

Opis programa:

IRIDIUM je jedinstvena platforma na kojoj mladi mogu da stiču znanja i veštine iz oblasti rodne ravnopravnosti i rodno zasnovanog nasilja, povezuju se sa drugim mladima i aktiviraju u svojim zajednicama. Platforma sadrži programe putem kojih ohrabrujemo mlade da se organizuju i daju svoj doprinos na putu ka društvu u kome sve/i devojke i mladići imaju jednaka prava i mogućnosti, osećaju se bezbedno i vredno. IRIDIUM daje prostor mladima da urade nešto po pitanju problema rodne neravnopravnosti u njihovoj zajednici koji ih „žuljaju”, platformu da svoja i razmišljanja razmene sa drugim mladima iz cele Srbije i zajedničkim snagama stvore društvo u kakvom žele da žive.

Tri glavna konkretna rezultata programa:

- Kreirana je onlajn zajednica mladih u oblasti rodne ravnopravnosti koja broji 140 članova/ica
- Kreiranja su 3 onlajn kursa o rodnoj ravnopravnosti i rodno zasnovanom nasilju

Šta se promenilo za vaše korisnike zahvaljujući programu?

Mladi sada imaju prostor i zajednicu u okviru koje se informišu o rodnoj ravnopravnosti i rodno zasnovanom nasilju, osnažuju i podržavaju jedni druge da se zauzmu za sebe i druge ljude u svom okruženju i na taj način aktivno doprinesu izgradnji kulture ravnopravnosti i nenasilja.

Finansije: